جمعه 1 بهمن 1400 _ 18 جمادى الثانية 1443 _ 21 ژانویه 2022
فارسی | English
 منوی اصلی
 
اوقات شرعی 
 
  امروز
جمعه
بهمن 1400
1
قمری:18 جمادى الثانية 1443

میلادی:21 ژانویه 2022
 
 گزینش از منظر مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی)
 

* در تشخیص ها، در گزینش اشخاص و در گزینش مسئولان، باید خدا را در نظر بگیرید،

گزینش ،باید گزینش هوشمندانه، عالمانه و دقیق باشد.

* افراط‌ و تفریط در کار نباشد، نه آن‌چنان سهل انگاری که بافت دستگاه‌های مهم و حساس به کلی جهت گیری هایش را رها کند و نه آن‌چنان سخت گیری های نادرست و تفریط که به اندک بهانه ای افراد را پشت در بگذاریم.

* در گزینش افراد ملاحظه کنید، کسانی باشند که این خصوصیات را رعایت کنند، هم جهات اسلامی هم جهات انقلابی، هم جهات ارزشی تا کار واقعاً چنان‌ که باید و شاید پیش برود.

به مدیران توصیه می-کنم که به‌گزینش به چشم رقیب و مانع نگاه نکنند به چشم بازو، وسیله کار، چشم بیننده و گوش شنونده در پیدا کردن آدم های کارآمد نگاه کنند،

مدیر باید وجود گزینش را یک فوز عظیم بداند.

* آن روزگاری که افراد به خاطر برخی از ملاحظات فکری و سلیقه ای و عاطفی، نیروهای خودشان را استخدام می کردند، گذشته است.

امروز، روزی است که همه بایستی از سلایق و انگیزه های شخصی عبور کنند و هرچه را هم که در گذشته بوده، پشت سرشان بریزند و از آن عبور کنند و ان-شاء الله زمینه یک همکاری عمومی را فراهم سازند.

* توجه کنید که گزینش را یک وسیله ای برای طرد، دور ریختن عناصر، مانع گذاشتن سر راه آدم های حسابی که می خواهند بیایند کار کنند، قرار ندهید.

سعی کنید گزینش را پالایش نیروهای انسانی و زبده گزینی قرار دهید.

* در گزینش، سختگیری‌های بیجا، مانع‌ تراشی‌های بیجا، اشکال دارد.

* در سطوح بالا، آن نیروی مؤمن و با اخلاص را جستجو کنید.

* در بین کسانی که توانایی کار را دارند، دنبال عنصر تقوی و تعهّد و اخلاص بگردید و او را در رأس کار بگذارید.

* گزینش‌ها تقویت بشوند، منتها تقویت گزینش‌ها از دو نظر است، هم تقویت موضع اداری و سیاسی و هم تقویت باطن انسانی و عارفانه و دقّت و توجه لازم.

* یک چنین کاری است گزینش که هم هدفش خیلی بالاست و هم وسیله‌ها این‌ قدر حساس هستند. باید دقیق باشید.

در گزینش زیردستان و در انتصاب مأموران، در درجه اول به ایمان آن‌ها توجه کنید. نه این که وقتی دیدیم کسی ایمان دارد، بقیه معیارها را ندیده بگیریم و یک آدم بی‌کفایت شل و ولی را به صرف داشتن ایمان سرکار بیاوریم؛ نه. در گزینش انسان‌هایی که می خواهید در رأس کارهای گوناگون بگمارید، دقت کنید تا آدم با ایمان، امین، پاکدست، بی طمع و عمیقاً معتقد به هدف‌های نظام اسلامی را انتخاب کنید.

مسئله گزینش فوق‌العاده مهم است؛ این اهمیت، هم به لحاظ هدف گزینش است و هم به لحاظ وسیله گزینش. گزینش برای دستگاه های دولتی و نهادها و همه دستگاه‌های عامل که از نیروی انسانی استفاده می‌کنند، مثل آب خوردن، لازم و واجب است.

در هر جذبی، در هر دفعی، معیار خدایی را در نظر داشته باشید. هم رد کردن صالح و هم پذیرفتن آدم ناصالح ، هر دو بد و هر دو خلاف است اصل بازسازی و گزینش و انتخاب افراد صالح و رد اشخاص غیر صالح یک ضرورت است رد یک صالح به قدر جذب یک ناصالح سنگین است شاید هم سنگین تر ، دو طرف قضیه دشوار است ، گزینش مثل صراط است . همان صراطی که شنیدید اینجاست ، آن که از مو باریک تر و از شمشیر تیز تر و هر طرفش هم بیفتی جهنم است ـ همین‌جاست.

گزینش کاریست لازم و پرزحمت ، ظریف واضح است در مبادی ورودی دستگاههائی که جمهوری اسلامی برای آنها اهمیت قائل است وجود یک صافی منطقی ضروری است اما این کار پر زحمت است .

ما معتقدیم که گزینش را به لحاظ هدف بسیار مهمش باید مهم دانست .

اگر یک مدیر بخواهد حیطه کار خود را سلامت نگه بدارد، باید تا پایین‌ترین رده‌اى را که در انجام کار تأثیر دارد، مراقبت کند